دو شنبه 15 خرداد 1402
به نقل از «خبرگزاری میزان»

رهبر معظم انقلاب شعر و زبان فارسی را مهمترین ثروت کشور قلمداد کرده‌اند/شهریار الگویی برجسته برای گذشته و حال شعر و ادبیات فارسی است

تاريخ:پانزدهم بهمن 1401 ساعت 20:11   |   کد : 20259   |   مشاهده: 49

خبرگزاری میزان- نویسنده «لبخند بر لب شعر» گفت: ایشان در دیدار‌های خود با نویسندگان و شعرا همواره بر اصول اولیه نگارش و چهارچوب‌های واقعی شعر تأکید داشته‌اند، رهبر معظم انقلاب در بخشی از گفت و گوهایشان با اهالی فرهنگ تأکید کرده بودند شعر و زبان فارسی را به عنوان ثروت ملی کشور باید در نظر گرفت. تاریخ انتشار: 08:46 - 27 شهریور 1398 - کد خبر: ۵۵۰۴۹۹

 

اسماعیل امینی نویسنده «لبخند بر لب شعر» در گفت‌وگو با خبرنگار گروه فرهنگی خبرگزاری میزان پیرامون اهمیت و جایگاه شعر و ادبیات پارسی گفت: زبان فارسی یکی از ارکان اصلی فرهنگ ما است و هویت ملی را تشکیل می‌دهد، زبان فارسی در کنار لهجه‌های محلی هویت مشترک به جامعه ایرانی داده است.

وی با انتقاد از رویکرد‌های آموزشی آموزش و پرورش ابراز کرد: طی سال‌های گذشته ایجاد مقوله‌ای به عنوان کنکور وجود دارد که زبان فارسی را تحت تأثیر قرار داده و هیچ‌گونه ارزشی برای این زبان و این هویت قائل نیست گویی علم تنها در علوم تجربی خلاصه شده و زبان که از ارکان مهم زندگی اجتماعی است  مورد توجه نیست.

امینی ضرورت توجه به زبان در رسانه‌ها امری مهم دانست و افزود: رسانه‌ها متأسفانه زبان فارسی را بی‌اهمیت می‌دانند با بیان و نوشتار‌های اشتباه خود به ادبیات بی‌اعتنایی می‌کنند، رسانه‌ها جملات و کلمات غلطی تولید و بیان می‌کنند که تأمل‌برانگیز است، این در حالی است که وقتی در جامعه و در کنار مردم قرار می‌گیریم یا در اجتماع وارد می‌شویم شاهد بیان درست کلمات و جملات از سوی مردم هستیم.وی بیان کرد: برنامه‌های ادبیاتی در رسانه ها کم هستند، تک برنامه‌هایی هم که وجود دارد با بیانات غلط و اشتباهات جذابیت را برای مخاطب کاهش می‌دهند، آن‌ها حتی معرفی کتاب را نیز مهم قلمداد نمی‌کنند و به سادگی از کنار این مسئله مهم فرهنگی عبور می‌کنند. رسانه‌های ما که باید در مقابل دشمن ایستادگی کنند با اشتباهات خود دشمن را به تخریب فرهنگ ادبیات ایرانی اسلامی نزدیک می‌کنند.

امینی ثروت‌های انبوه حوزه ادبیات و آثار فاخر گذشته شاعران بزرگ ایرانی را ارزشمند دانست و تصریح کرد: فرهنگ بزرگ ایران زبان فارسی را در بر دارد و شاعران ارزشمند و بزرگی را پرورش داده است، اشعار هر کدام از این شعرا جای بحث و بررسی فراوان دارد و هر کدام به عنوان یک ارزش در فرهنگ اسلامی و ایرانی شناخته می‌شود، کلماتی برخاسته از پند و تجربه که با زبانی فاخر و تمثیل‌های جذاب بیان شده، اما از آن‌ها بهره درستی برده نمی‌شود.

وی بی‌توجهی به ادبیات و شاعران بلندآوازه ایران را مورد بررسی قرار داد و تأکید کرد: مولانا شاعری پارسی‌گو بوده، اما ببیند کشور همسایه چگونه از آن بهره‌برداری کرده و علاوه بر بهره‌برداری فرهنگی بهره‌برداری بزرگ توریستی را نیز انجام داده و چه میزان ارز وارد کشور خود می‌کند. هم اکنون ما شاعران بزرگی مانند فردوسی، حافظ، سعدی و عطار را داریم و هیچ بهره برداری از آنان انجام نشده است. در سال حدود ۲ میلیون توریست در سالگرد مولانا به قونیه مسافرت می‌کنند و اشعار این شاعر به زبان‌های ترکی برای جهانگردان بیان می‌شود. وقتی ما از ظرفیت‌ها درست استفاده نکنیم دیگران نیز استفاده می‌کنند.

 

 

 

امینی استفاده از ظرفیت‌ها را رویکردی مهم در عصر امروز داست و ابراز کرد: حتی در برخی از کشور‌های جهان کرسی‌های تخصصی در خصوص عبید شناسی و یا عطار شناسی برپا می‌شود، اما در ایران از بین ۵۰ تا ۴۰ دانشگاه ادبیات پارسی که داریم چه تعداد کرسی تخصصی برگزار کرده‌ایم و چه میزان از فرهنگ و ظرفیت‌ها بهره‌برداری شده است.

وی در خصوص شاخص‌ها و ویژگی‌های شعر شهریار بیان کرد: آثار شعری شهریار به دو زبان ترکی و فارسی سروده شده است گویی با دو شاعر بزرگ که هر کدام مضامین و بیانات خاصی را مطرح کرده روبرو هستیم هر کدام از این شعر‌ها و زبان‌ها ویژگی‌های منحصر به فرد خود را دارد شعر‌های شهریار در هر دو زبان سرآمد محسوب می‌شود.

این نویسنده به توصیف اشعار شهریار پرداخت و ابراز کرد: در زبان ترکی اشعار شهریار عالمی دیگر دارد و در اوج قرار گرفته، احاطه شهریار به هر دو زبان به دو گونه متفاوت سروده شده است. احاطه‌ای که نسبت به زبان فارسی وجود دارد و شناخت وی از طبقات و گونه‌های مختلف فرهنگ و زبان بسیار واضح بوده و جذابیت اشعار را افزایش داده است، این امر از گفتگو‌های وی در شعر با مردم و حتی در فاخرترین قصیده‌هایش مشخص است.

امینی ابراز کرد: شهریار در طبقات و گونه‌های مختلف زبان ترکی نیز احاطه دارد و با اینکه مجموعه شعر ترکی‌اش گسترده نیست، ولی از جذابیت فراوانی برخوردار است. زیرا آذین شده به ضرب‌المثل‌ها، کنایه‌ها و تمثیل‌هایی است که نشان می‌دهد به فرهنگ مردم هم اشراف لازم را داشته است. وی الگویی خوب برای نسبت بین گذشته و حال شعر و ادبیات فارسی محسوب می‌شود.

نویسنده کتاب «لبخند بر لب شعر» پیرامون اشراف مقام معظم رهبری در شعر و ادبیات فارسی خاطرنشان کرد: اشراف مقام معظم رهبری سبب شده تا به حوزه شهر و ادبیات در کنار سایر مشغله‌های خود توجه کنند، ایشان در دیدار‌های خود با نویسندگان و شعرا همواره بر اصول اولیه نگارش و چهارچوب‌های واقعی شعر تأکید داشته‌اند، رهبر معظم انقلاب در بخشی از گفت و گوهایشان با اهالی فرهنگ تأکید کرده بودند شعر و زبان فارسی را به عنوان ثروت ملی کشور باید در نظر گرفت و در خصوص پتانسیل شعر برای انتقال پیام‌های معنوی تأکید فراوانی داشته‌اند.

https://bonyadshahriyar.ir/News/1/20259
Share

آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان