پنج شنبه 20 بهمن 1401
باغبانی فرهنگ و ادب ایران و آذربایجان در بنیاد شهریار

بنیاد شهریار، جایی برای اتفاقات کم نظیر

تاريخ:چهارم بهمن 1401 ساعت 22:49   |   کد : 20205   |   مشاهده: 25
ساختمانی قدیمی با معماری برجسته قاجاری با تابلوی کاشی کاری به نام «بنیاد پژوهشی شهریار» در چهارراه باغشمال تبریز که با قامت بزرگ و برافراشته اش نگاه هر رهگذری را می دزد به خود جذب می کند؛ عظمت بنا و اسم درج شده بر سردر آن، هر عاشق دوستدار اهل فرهنگ و ادب را برای بازدید از این مجموعه وسوسه می کند.


من نیز همواره در گذر از این چهارراه مدام به این فکر می کردم که اینجا کجاست و کارش چیست، تا اینکه به خاطر انجام مصاحبه با رییس این مجموعه، درهای این خانه فرحبخش به رویم گشوده شد و الحق که دیدن این بنا و تاریخچه ای که در دل آن نهفته است، سوهان روح بود و صفای ضمیر و هم صحبتی با بانویی فرهیخته و گیس سفید کرده در وادی ادب و عرفان و فرهنگ و زبان بر حلاوت آن می افزود.


بنیاد پژوهشی «شهریار» که محلی برای اشاعه فرهنگ، ادب و زبان ملی و محلی است، هر از گاهی برای آشنایی فرهنگ دوستان با بزرگان فرهنگ و هنر و اندیشه درگذشته و حال شان، مراسم نکوداشتی برای معرفی افراد و آثار قلمی و فکری و دستی شان برگزار می کند.

در اساس نامه آن آمده است: آذربایجان از دیرباز مهد فرهنگ و تمدن اسلامی و ایرانی بوده و تاریخ و فرهنگ آذربایجان بخش افتخارآمیزی از تاریخ و فرهنگ مشترک ایران زمین به شمار می آید. این سرزمین زادگاه و خاستگاه عالمان و حکیمان و عارفان و ادیبان و شاعران و هنرمندان گرانقدری است که از خود به زبان های فارسی وترکی و عربی آثاری ارجمند به یادگار گذاشته‌اند. به منظور پاسداری از این فرهنگ ارجمند به موجب این اساس نامه، بنیادی وابسته به فرهنگستان زبان و ادب فارسی به نام «بنیاد پژوهشی شهریار» برای تحقیقات علمی دربار زبان و ادبیات در آذربایجان تأسیس می‌شود».

بنیاد، که وابسته به فرهنگستان زبان و ادب فارسی است، به نام شاعر بزرگ و بلندآوازه ایران، شادروان سیدمحمدحسین شهریار، که مورد علاقه و احترام عموم ایرانیان و به ویژه مردم آذربایجان است، «بنیاد پژوهشی شهریار» نامیده می‌شود.

هدف از تشکیل بنیاد، فراهم آوردن تمهیدات لازم برای تحقیق و پژوهش درباره شاعران و ادیبان و نویسندگان بزرگ ایران به ویژه آذربایجان و انتشار آثار آنان و نیز پژوهش در زبان فارسی و ترکی و معرفی شاعرانی است که به زبان های فارسی و ترکی شعر سروده‌اند. مهیا ساختن وسایل و امکانات لازم به منظور تحقیق در ابعاد و جلوه‌های مختلف زبان وادب فارسی در آذربایجان، تحقیق در زبان و ادبیات ترکی و گونه‌های مختلف آن در آذربایجان و رابطه این زبان با زبان فارسی، تحقیق در متون ادبی، تاریخی، دینی و عرفانی و حماسی در آذربایجان و کوشش برای طبع و نشر این آثار، تحقیق درباره دیگر زبان‌ها و گویش‌های گذشته و حال آذربایجان و کوشش در جهت معرفی مفاخر ادبی ایران به ویژه آذربایجان در گذشته و حال از جمله وظایف این بنیاد است.

رییس بنیاد پژوهشی «شهریار» که خود از اعاظم فرهنگ و ادب و پژوهشگری برجسته در حوزه زبان و ادیان و عرفان است و کارنامه درخشانی در تالیف، تحقیق، ترجمه و تدریس در داخل و خارج از کشور دارد، در باغبانی از این گلستان فرهنگ و ادب، فرد شایسته و نکویی است.

تا کنون حدود ۵۰ بزرگداشت برگزار شده که بزرگداشت شیخ شهاب الدین سهروردی، دکتر منوچهر مرتضوی، تقی رفعت، استاد شهریار، شمس و مولانا، میرزا طاهر خوشنویس، جبار باغچه بان، میرزا حسن رشدیه و استاد رحیم رییس نیا از جمله این بزرگداشت‌ها است.

به گفته رییس بنیاد پژوهشی شهریار، برای شخصیت‌هایی چون محمدعلی تربیت، ثقه الاسلام، صوراسرافیل، کمال الدین بهزاد، توفیق سبحانی، ملامحمد فضولی، سید ابولقاسم نباتی، استاد یحیی شیدا ادیب طوسی و رعدی آذرخشی نیز بزرگداشت برگزار شده است.
کتاب، "نادر میرزا و کتاب تاریخ و جغرافی دارالسلطنه تبریز"، "وجود و زمان هایدگر" در ماه‌های گذشته معرفی و نقد شد.

همچنین معرفی و نقد کتاب‌های "مرگ آن گاه که بیاید"، "تاریخ نویسی در ایران"، "منابع برگزیده از ابوعلی بلعمی تا میرزا آقاخان کرمانی"، "سئومه یه واخت یوخ (برای دوست داشتن دیر نیست) "، "فرهنگ اعلام شهریار"، "مطالعات اسلامی در اروپا"، "امثال و حکم دیوان شمس"، "تداوم و تحول تاریخ نویسی در ایران عصر قاجار" و "درآمدی بر موسیقی شعر" از جمله کتاب‌هایی است که در طول سال جاری با حضور اساتید دانشگاه و کارشناسان فرهنگی مورد نقد و بررسی قرار می‌گیرند.

بزرگداشت شخصیت‌های فرهیخته درگذشته و زنده از جمله برنامه‌های بنیاد پژوهشی شهریار است که رییس بنیاد در این زمینه گفت: اوایل امسال بزرگداشت دکتر اسماعیل رفیعیان یکی از چهره‌های ادبی آذربایجان شرقی برگزار شد و در ادامه نیز بزرگداشت‌های افرادی چون "علی دهقان"، " دکتر سیدمحمدحسین مبین"، "سیدعبدالغفار طهوری"، "محمدامین ریاحی"، "عزیز دولت آبادی"، " منصور قندریز"، "عبدالعلی کارنگ" و "میرزا عبدالله مجتهدی تبریزی (عطارد) در طول سال جاری برگزار می‌شود.

سلسله سخنرانی با موضوعات ادبی، فلسفی، روانشناسی و حوزه زبان نیز جزو برنامه‌های این بنیاد است که برای امسال "سواد رسانه‌ای و فقر واژگانی"، "بررسی محتوایی شعر معاصر ایران"، نسبت اشعریت و طنز حافظ"، "ادبیات فارسی در ترکیه"، "زبان ترکی و لهجه تبریز"، "مدرنیسم،

پسامدرنیسم، فرامدرنیسم: به سوی ادبیات متعهد"، "مکتب‌های مدنی"، "داستان نویسی فرانسه" تدارک دیده شده است.

https://bonyadshahriyar.ir/News/1/20205
Share

آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان