چهارشنبه 30 خرداد 1403


رونمایی از پوستر همایش بین المللی پروین اعتصامی

تاريخ:اول بهمن 1401 ساعت 23:28   |   کد : 20194   |   مشاهده: 383
به گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، در این مراسم، ابتدا، جواد وندنوروز، رییس بنیاد مقبره‌الشعرای استاد شهریار و دبیر اجرایی همایش در سخنانی با اشاره به برگزاری موفق شش دوره کنگره زبان و ادب فارسی و بزرگداشت استاد شهریار از سوی این بنیاد به ارائه توضیحاتی درباره همایش پروین اعتصامی پرداخت و گفت: محورهای این همایش شامل پروین از دیدگاه ادبیات، جامعه‌شناسی شعر پروین، زن و شعر پروین اعتصامی، متفرقات شعر پروین، وجوه نقد و شعر پروین اعتصامی و سیاست و شعر پروین است. همچنین مقالات در حوزه‌های زبان‌شناسی و پژوهش‌های نوین در زبان و ادبیات جهان پذیرفته می‌شوند.

رییس بنیاد مقبره‌الشعرای استاد شهریار هدف از برپایی این همایش را شناساندن آخرین دستاوردهای پروین‌شناسی، راه‌اندازی دبیرخانه دائمی، فراهم‌سازی بستر مناسب برای تحقیقات علمی و پژوهشی پروین‌شناسی، زمینه‌سازی برای جلب توجه جامعه علمی به ضرورت تولید محتوای ادبی و پروین‌شناسی و نیز تبیین جایگاه بانوان در حوزه علوم انسانی به‌ویژه ادبایت فارسی عنوان کرد.

وی تصریح کرد: این همایش با درجه علمی و پژوهشی و همکاری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و دانشگاه علامه طباطبائی برگزار می‌شود و مقالات همایش دارای درجه علمی پژوهشی و نیز مقاله‌های برگزیده در فصلنامه علمی پژوهشی بنیاد شهریار چاپ می‌شوند.

محمدحسن حسن‌زاده نیری، مدیرگروه زبان و ادبیات فارسی دانشگاه علامه طباطبائی و دبیر علمی این همایش نیز در سخنانی تاکید کرد: یکی از وظایف اصلی دانشگاه، احیای مواریث فکری و فرهنگی است و امیدواریم گروه زبان و ادبیات فارسی دانشگاه علامه طباطبائی با مشارکت در این همایش بتواند در شناساندن جنبه‌های مختلف اندیشه و ادب پروین اعتصامی موثر باشد.

همچنین علیرضا منوچهریان، عضو هیات علمی دانشگاه علامه طلاطبائی در این مراسم بر اهمیت جایگاه ادبا و شاعران از جمله پروین اعتصامی در گسترش اندیشه‌های ناب بشری تاکید کرد و گفت: اشعار پروین مملو از پیام‌های ناب اجتماعی و سیاسی برای ارتقای زندگی انسان‌هاست و می‌توان وی را یکی از بزرگ‌ترین شاعران تاریخ ادب فارسی دانست.در ادامه جمعی از شاعران حاضر در مراسم از جمله محمد قولی میاب متخلص به کوثر، اکبر ستاری، ولی عاشقی متخلص به واقف و عارف سهرابی، متخلص به معلم، الهام هاشمی و مهدی نجفلو به قرائت اشعار خود در موضوع‌های مختلف از جمله خصایل حضرت فاطمه (س) پرداختند.

در این همایش اکبر ستاری متخلص به قیزل قلم آمادگی خود را برای آغاز ترجمه ترکی دیوان اشعار پروین اعتصامی اعلام کرد و سیدحامد مدنی، از اعضای هیات امنای بنیاد مقبره‌الشعرای استاد شهریار نیز در سخنانی بر ضرورت آشنا کردن هرچه بیشتر جوانان امروز با ابعاد فکری و جایگاه واقعی پروین اعتصامی با تدارک برنامه‌های مختلف و استفاده از ابزارهای هنری، فرهنگی و رسانه‌ای تاکید کرد.

پایان‌بخش این محفل صمیمانه نیز رونمایی از پوستر همایش بین‌المللی پروین اعتصامی بود.

آخرین فرصت ارسال مقاله به این همایش پایان بهمن به نشانی bonyadshahriyar.ir و norooz1347@yahoo.com است و این همایش 20 اردیبهشت 1402 با سخنرانی جمعی از پروین‌پژوهان و تقدیر از پژوهشگران برتر برگزار می‌شود.

https://bonyadshahriyar.ir/News/1/20194
Share

آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان