يک شنبه 9 مهر 1402


اخبار
تأثیرپذیری پروین از پدر و آموزش‌های او عاملی مهم برای اتخاذ چنین موضع متعادل و برابرخواه است.
رئیس بنیاد فرهنگی مقبره‌الشعراء استاد شهریار معتقد است: نسل شاعران بزرگ ایران‌زمین به استاد شهریار ختم می‌شود و مردم با انتخاب استاد شهریار توانستند بزرگی آن شاعران را به زیبایی لمس کنند.
برخی اشعار پروین اعتصامی را مطابق با کلیشه‌های جامعه‌ی مردسالار، مردانه می‌دانستند. اما درنتیجه‌ آندروژنی شدن این موضوع، در شعر پروین، جنسیت مطرح نمی‌شود بلکه انسانیت او مورد توجه است.
وزیر علوم از ابلاغ دستورالعمل پرداخت پژوهانه جامع در حوزه‌های مختلف اعم از حوزه‌های علمی، پژوهشی، ورزشی، هنری و غیره به اعضای هیأت علمی و پژوهشگران خبر داد.
جایزه ملی کتاب سال جوانان ایران، مهمترین رویداد فرهنگی جوانان کشور است که همه ساله توسط کانون فرهنگ و اندیشه ایرانیان با مأموریت شناسایی و معرفی برترین نویسندگان و مترجمان و مصححان زیر ۲۹ سال سامان پیدا می‌کند.
این ۱۲ عنوان از میان ۱۴۵ کتاب که از سوی ناشران سراسر کانادا ارسال شده‌اند و رکوردی بی سابقه در تعداد ارسال شده‌ها به جای گذاشته‌اند، انتخاب شده‌اند.
مرحله اول فراخوان جذب هیات علمی وابسته دانشگاه آزاد اسلامی که از ۱۵ تیرماه آغاز شده بود، امروز ۲۰ شهریورماه به پایان خواهد رسید

رئیس شورای سیاستگذاری همایش پروین اعتصامی با اشاره به اینکه این رویداد دارای درجه بین‌المللی و پژوهشی ISC از پایگاه علوم جهان اسلام است، گفت:بیش از 200 مقاله به دبیرخانه همایش ارسال شده و پایان مهر ماه آخرین مهلت ارسال آثار است.

همزمان با نزدیک شدن به تاریخ برگزاری همایش بین المللی پروین اعتصامی بسیاری از علاقمندان به شعر ادب یادداشت هایی ماندگار نوشتند
همزمان با نزدیک شدن به تاریخ برگزاری همایش بین المللی پروین اعتصامی بسیاری از علاقمندان به شعر ادب یادداشت هایی ماندگار نوشتند
کتاب بررسی احوال و اشعار شاعران برجسته استان اردبیل نوشته آقای مجید صمیدی ماجد با تایید کمیته ی محترم داوری اولین همایش بین المللی پروین اعتصامی و به سفارش دبیرخانه ی همایش توسط انتشارات استاد شهریار چاپ و منتشر شد

نشست تخصصی روز شعر و ادب فارسی با ابتکار بنیاد استاد شهریار در خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران ( ایرنا ) برگزار شد

رئیس بنیاد استاد شهریار از برگزاری جشنواره پایان نامه‌ها و رساله‌های برتر دانشگاهی زبان و ادبیات فارسی در آذرماه سال جاری در دانشگاه تهران خبر داد.
شکوه قاسم‌نیا، شاعر و نویسنده پرکار در حوزه کودک و نوجوان است که فعالیت ادبی خود را با «کیهان بچه‌ها» آغاز کرد. در این گزارش مروری داریم بر فعالیت‌ها و معرفی چند اثر از او.
پروین با بهره گیری از ویژگی¬های سبک زنانه که بعدها از زیر شاخه های علم سبک شناسی قرار گرفت که در آن ساختار زبان زنان و عوامل موثر بر آن را مورد بررسی قرار می دهند، توانست سبک و شیوه و روش نوی در شعر زنانه پایه‌گذاری کند که تا به امروز همه بانوان شاعر فارسی سرا از آن پیروی می کنند.
123456