دو شنبه 15 خرداد 1402
پیام رییس شورای سیاست گزاری
هدف از برگزاری همایش­ها ایجاد فضای تبادل اطلاعات و افکار اعضای جامعه در موضوعات مختلف علمی و پژوهشی و پدید آوردن فرصت­ هایی برای بررسی واکنش­ های جامعه نسبت به آن موضوع و ایجاد تحولات اجتماعی است.
بنیاد فرهنگی مقبره الشعراء استاد شهریار در راستای ارتقاء فرهنگ ایران و آذربایجان و معرفی مفاخر آذربایجان و کمک به اشاعه فرهنگ ارزشمند ایرانی اقدام به برگزاری اولین همایش بین ­المللی پروین اعتصامی با همکاری دانشگاه علامه طباطبایی می­ نماید. با شروع فراخوان یک همایش با موضوعی خاص افراد مرتبط با آن موضوع درصدد رونمایی از فعالیت ها و دانش خود و ارائه مقالات مرتبط با آن موضوع بر می­ آیند. این تلاش ها موجب می شود قدم موثری در جهت پیشرفت جامعه و رسیدن به تکامل بیشتر برداشته شود. در پس ارائه مقالات و سخنرانی­ ها، چالش­ های ذهنی برای ارائه­ دهندگان مقاله و نیز برای شرکت ­کنندگان همایش و مخاطبان مقالات به وجود می­ آید و این خود زمینه ­ساز تحولات موثر در جامعه علمی است.
پروین اعتصامی از ستاره ­های درخشان آسمان ادب و فرهنگ ایران زمین است. شناخت و معرفی شخصیت این بانوی آذربایجانی می تواند الگوی مناسبی برای نسل جدید کشور ارائه نماید. مرحوم پروین اعتصامی الگوی تمام نمای حضور اجتماعی، فرهنگی و سیاسی یک زن در جامعه است. پروین اعتصامی با اشعار خود شاخص­ های عدالت اجتماعی را تبیین می­ نماید. دیوان پروین اعتصامی سرشار از آموزه­ های اجتماعی و سیاسی و دینی است. در حوزه اجتماعی پروین اعتصامی با شعرهای خود حضوری تاثیرگذار داشت و با بیان دقیق­ترین انتقادها جامعه را به لحاظ ظرفیت سازی حمایت می کرد و در ارتقای ظرفیت انتقادی جامعه به ایفای نقش می­ پرداخت و این نشان می دهد تا چه اندازه زنان می ­توانند در روشنگری و اصلاح جامعه و ایجاد حیات اجتماعی تاثیرگذار باشند و اقدامات اساسی انجام دهند.
اینجانب ضمن قدردانی از تمامی عزیزانی که با ارسال مقاله به هر چه غنی­ تر شدن این همایش کمک کرده ­اند آرزو دارم این همایش سر آغاز برگزاری سایر همایش­ ها در حوزه­ ی نخبگان آذربایجان و ایران زمین باشد.
به عنوان رئیس شورای سیاست­گذاری این همایش  بین­ المللی از انجمن­ های علمی- دانشجویی و از همه پژوهشگران، صاحبنظران، دانشمندان و استادان و دانشجویان دوره ­های دکتری و کارشناس ارشد و کارشناسی زبان و ادبیات فارسی و زبان ادبیات عربی و دست­ اندرکاران دعوت می کنم که با ارسال مقالات و ایده­ ها و تجربیات خود به ما بپیوندند. بر این باور هستم که این رخداد بین ­المللی و علمی نه به عنوان یک همایش بین ­المللی بلکه به عنوان نقطه شروعی برای فعالیت­ های دامنه­ دار در رخدادهای مداوم در خواهد آمد.
با آرزوی سلامتی و به امید ملاقات شما در اولین همایش بین­ المللی پروین اعتصامی
جواد وند نوروز
رئیس بنیاد فرهنگی مقبره الشعراء استاد شهریار
رئیس شورای سیاست­گذاری اولین همایش بین­ المللی پروین اعتصامی